Kredyty hipoteczne w walucie szwajcarskiej (CHF) stały się popularne ze względu na niskie oprocentowanie, jednak w dłuższej perspektywie wiążą się z szeregiem negatywnych efektów budzących poważne wątpliwości prawne. Zrozumienie tych kwestii pomoże kredytobiorcom rozwiązać problemy wynikające z niejasnych zapisów w umowie kredytowej oraz spłacić zadłużenie. W jaki sposób Kancelaria Adwokacka Paweł Sanak z Wrocławia wspiera klientów w skomplikowanych sprawach dotyczących kredytów CHF?

Czym są kredyty CHF?

Kredyty CHF, znane także jako kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich (CHF), zyskały popularność głównie w Europie Środkowo-Wschodniej, również w Polsce, w latach poprzedzających kryzys finansowy w 2008 roku.

W kredytach CHF kwota pożyczki oraz spłaty jest denominowana we frankach szwajcarskich, a nie w walucie kraju, w którym kredyt został udzielony. To oznacza, że wysokość rat kredytowych zależy od aktualnego kursu wymiany CHF do waluty lokalnej (PLN). Zmiany kursu wymiany mają ogromny wpływ na wysokość zadłużenia oraz raty miesięczne. Wzrost wartości franka szwajcarskiego w stosunku do waluty lokalnej oznacza, że kredytobiorca musi wydać więcej pieniędzy w złotówkach, aby spłacić ten sam dług.

Wady prawne umów kredytowych CHF

1. Ryzyko walutowe

Główną wadą umów kredytowych CHF jest związane z nimi ryzyko walutowe. Kredyty w CHF są podatne na wahania kursu wymiany. Gdy wartość franka rośnie w stosunku do lokalnej waluty kredytobiorcy, to zwiększa się wysokość raty, jaką należy zapłacić do banku. Może to doprowadzić do znacznego wzrostu zadłużenia, mimo regularnego spłacania rat.

Dopuszczalność udzielania takich kredytów dla konsumentów (dla osób biorących kredyt na cele osobiste, np. na zakup mieszkania) budzi poważne wątpliwości prawne.

2. Niejasne klauzule umowne

Umowy kredytowe CHF często zawierają skomplikowane i niezrozumiałe dla przeciętnego konsumenta zapisy dotyczące m.in. mechanizmów przeliczania walut, naliczania oprocentowania oraz warunków spłaty zadłużenia. Wszelkie niejasności mogą prowadzić do nieporozumień, niespodziewanych wzrostów rat oraz sporów prawnych.

3. Brak informacji o ryzyku kredytowym

Wielu kredytobiorców twierdzi, że podczas podejmowania decyzji dotyczącej kredytu we frankach szwajcarskich nie otrzymało rzetelnych informacji o potencjalnych negatywnych skutkach takiego wyboru.

4. Niezgodność z prawem klauzul walutowych

W większości przypadków, klauzule walutowe w umowach kredytowych CHF zostały skutecznie zakwestionowane pod kątem ich uczciwości i zgodności z prawem (polskim prawem cywilnym i ochrony konsumentów, jak również przepisami unijnymi). Zapisy pojawiające się w umowach kredytowych zazwyczaj były niekorzystne i nieuczciwe dla kredytobiorcy. Z pomocą doświadczonego prawnika możliwe jest unieważnienie umowy z bankiem ze względu na wadliwe klauzule oraz odzyskanie znacznej części wpłaconej na rzecz banku kwoty lub uniknięcie spłaty rat kredytu w przyszłości.

5. Problem z przewalutowaniem kredytu CHF

Zasady przewalutowania kredytów udzielonych we frankach szwajcarskich na polską walutę oraz spłaty rat kredytu to kolejny problem prawny. Przeliczenie rat na złotówki okazuje się niekorzystne finansowo i wymaga od kredytobiorców zapłacenia sum znacznie przewyższających pierwotną kwotę kredytu.

Samodzielne ustalanie przez bank kursu, po którym następuje spłata każdej z rat kredytu powoduje negatywne konsekwencje dla kredytobiorcy, ponieważ zazwyczaj wysokość każdej z rat jest zawyżona, co nie znajduje uzasadnienia ekonomicznego ani prawnego.

Wady prawne umów kredytowych CHF mogą doprowadzić kredytobiorców do poważnych problemów finansowych i stać się przedmiotem sporów sądowych. Frankowicze mogą jednak liczyć na wsparcie Kancelarii Adwokackiej Paweł Sanak z Wrocławia. Zaangażowanie doświadczonego prawnika często okazuje się niezbędne w trudnych sytuacjach prawnych w celu obrony interesu klientów.

Sprawdź ofertę usług prawniczych dotyczących kredytów CHF Kancelaria Adwokacka Paweł Sanak Wrocław i skontaktuj się z prawnikiem, by otrzymać rzetelną pomoc.


Kredyty CHF, mimo wielu początkowych zalet, z perspektywy czasu okazały się dość ryzykownym rozwiązaniem. Brak odpowiedniego poinformowania kredytobiorców o ryzykach związanych z kredytem w walucie obcej oraz niekorzystne postanowienia umowne to tylko niektóre problemy, których obecnie doświadczają kredytobiorcy. Warto skorzystać z doradztwa Kancelarii Adwokackiej Paweł Sanak, by dokładnie zrozumieć zapisy prawne umowy oraz znaleźć najlepsze rozwiązanie problemów związanych z kredytami CHF.